رفرش ریت چیست همه ما می‌دانیم زمانی که سخن از کیفیت تصویر تلویزیون به میان می‌آید به دنبال آن از اصطلاحاتی مانند رفرش ریت نام برده می‌شود. اما تعدادی از ما در مورد این اصطلاحات اطلاعاتی نداریم و می‌دانیم در زمان خرید حتما به آن نیاز داریم.

بنابراین لازم است تا بدانیم رفرش ریت تلویزیون (Refresh Rate) چیست؟ چه تاثیری در کیفیت تصویر تلویزیون دارد؟ و یا اینکه فرق بین رفرش ریت 60 هرتز و 120 هرتز در چیست؟

برای این منظور تا پایان این نوشته را مطالعه کنید تا به پاسخ این سوالات دست پیدا کنید.

رفرش ریت (Refresh Rate) چیست؟

رفرش ریت تلویزیون (Refresh Rate) چیست؟

کلمه رفرش ریت به معنی سرعت تازه سازی، نرخ به روز رسانی یا انطباق تصویر است. به این صورت که عددی که برای رفرش ریت تلویزیون تعیین می‌شود برابر است با میزان دفعاتی که تلویزیون تصویر را در یک ثانیه به روز رسانی می‌کند.

به این معنی که تلویزیون تصویر را در مدت یک ثانیه می‌تواند تصویر را چند بار عوض کند. در نظر داشته باشید زمانی که در حال تماشای برنامه‌های تلویزیونی هستید در برنامه‌هایی که سرعت حرکت بالاست اگر میزان سرعت تازه سازی تلویزیون یا همان رفرش ریت پایین باشد کیفیت تصویر تلویزیون تار می‌شود. بنابراین تا عدد رفرش ریت تلویزیون بزرگتر باشد تلویزیون توانایی بیشتری برای پخش تصاویر با سرعت بالا و با کیفیت عالی دارد.

انواع رفرش ریت

یکی از موارد و دلایل انتخاب تلویزیون کیفیت تصویر آن است که یکی از مواردی که بر روی کیفیت تصویر تاثیر مستقیم دارد میزان رفرش ریت تلویزیون است. واحد اندازه گیری میزان رفرش ریت با واحد هرتز (HZ) است. در حال حاضر تلویزیون هایی که در شرکت‌های تولید کننده تولید می‌شوند و به بازار عرضه می‌شوند با رفرش ریت 60-120-144 هرتز هستند.

به این صورت که اگر میزان رفرش ریت در تلویزیونی 60 هرتز باشد نشان دهنده این مورد است که تلویزیون قادر است در یک ثانیه 60 تصویر را به نمایش بگذارد.

نکته: موارد نادری از تلویزیون های برندهای مختلف با سرعت رفرش ریت 50 هرتز و 100 هرتز نیز تولید شده‌اند. رفرش ریت چیست؟

رفرش ریت بالا برای چه کسانی مهم است؟

در مواردی که تصاویر حرکت‌های سریع داشته باشد. به عنوان مثال در مواردی مانند بازی‌های با سرعت بالا، دیدن فوتبال و یا فیلم‌های اکشن که حرکت تصاویر سریع است و نیاز به تعویض سریع حرکات است حتما لازم است میزان رفرش ریت تلویزیون بالا باشد تا تلویزیون و تصاویر کیفیت خود را از دست ندهند.

افرادی که تلویزیون را برای گیم می خواهند زمان خرید حتما به این مورد دقت می‌کنند. در این موارد حتی المکان باید سعی شود که سرعت رفرش تلویزیون از 100 هرتز به بالا باشد. اگر از این مقدار پایین تر باشد شفافیت و وضوح تصویر تلویزیون در تصاویر سریع پایین می‌آید چون تصاویر تلویزیون کند حرکت می‌کند و قادر نیست تعداد لازم تصاویر را جا به جا کند در نتیجه تاری تصویر پیش می‌آید.

رفرش ریت چیست و چه تفاوتی با کلمات دیگر دارد؟

1 – در برند سونی با عنوان MotionFlow XR

کمپانی سونی امروزه برای تلویزیون های جدید خود از عدد خاصی برای میزان رفرش ریت نام نمی‌برد. به جای آن از کلمه Motion XR استفاده می‌کند.

البته لازم به ذکر است که میزان MotionFlow XR  با میزان رفرش ریت برابری نمی‌کند. همین مورد باعث می‌شود تا در بعضی از موارد از میزان رفرش ریت به همراه میزان MotionFlow XR نام ببرد. به عنوان مثال در مشخصات  برخی از مدل‌های خود این طور بیان کرده است: MotionFlow XR 240 (Native 60 HZ)

2 – در برند سامسونگ با عنوان موشن ریت Motion Rate

در تلویزیون های امروزی سامسونگ نیز به مانند سونی از میزان رفرش ریت نامی برده نمی‌شود. اطلاح جدیدی که شرکت سامسونگ برای تلویزیون های خود از آن استفاده می‌کند موشن ریت Motion Rate است. اما محاسبه رفرش ریت براساس عدد Motion Rate که شرکت سامسونگ اعلام می‌کند آسان تر است.

به این صورت که می توانیم بگوییم عدد Motion Rate نشان دهنده دو برابر عدد رفرش ریت است. به عنوان مثال اگر در تلویزیونی عدد Motion Rate 240 اعلام شده باشد به این معنی است که رفرش ریت تلویزیون 120 هرتز می‌باشد.

رفرش ریت چیست؟

در برند ال جی با عنوان Trumotion

در تلویزیون های جدید و امروزی ال جی به عددی با عنوان رفرش ریت اشاره نمی‌شود. کمپانی ال جی نیز امروز به جای آن از کلمه Trumotion نام می‌برد. عددی که برای Trumotion بیان می‌شود نیز 2 برابر رفرش ریت تلویزیون است.

یعنی اگر برای تلویزیونی میزان Trumotion را 120 ثبت کرده باشند به این معنی است که رفرش ریت این تلویزیون 60 هرتز می‌باشد.

این اصطلاحات جدید در برخی از موارد برای افرادی که اطلاعاتی در مورد رفرش ریت ندارند و سوال رفرش ریت (Refresh Rate) چیست؟  در ذهن آنها پاسخ داده نشده باشد ممکن است سر در گم کننده باشد.

نکته: دقت داشته باشید که شیوه محاسبه رفرش ریت را با اصلاحات جدید برندهای مختلف را به یاد داشته باشید تا اگر در زمان خرید با این اصطلاحات و آمار و ارقام روبرو شدید بتوانید میزان رفرش ریت تلویزیون را به واحد هرتز محاسبه کنید. بنابراین گول عددهای بزرگ را نخورید!

انواع تلویزیون از لحاظ (Refresh Rate):

همانطور که در بالا اشاره شد تلویزیون‌هایی که در حال حاضر در دسترس هستند از لحاظ میزان رفرش ریت به 3 دسته تقسیم می‌شوند؟

1- تلویزیون های با رفرش ریت 60 هرتز

در تلویزیون هایی که سرعت رفرش ریت آن‌ها 60 هرتز بیان شده است تصاویر سریع با کیفیت چندانی پخش نمی‌شوند. زیرا این تلویزیون ها تنها قادر به تعویض 50 تصویر در ثانیه هستند. این میزان برای دیدن فیلم و سریال هایی که از کانال های داخلی پخش می‌شود مناسب است. زیرا این کانال ها برای فیلم‌های خود از سرعت رفرش 24HZ استفاده می‌کنند.

رفرش ریت 60 هرتز به طور کامل می‌تواند این موارد را با کیفیت پخش و پشتیبانی کند. به طور کی می‌توان گفت که این تلویزیون ها برای استفاده خانگی و دیدن فیلم می‌تواند انتخاب مناسبی باشد.

قیمت و خرید تلویزیون ال جی مدل LJ510
 • سال ساخت: 2017
 • نوع پنل: LCD
 • کیفیت تصویر: HD - Full HD
 • توان صوتی: 10 وات
 • پورت USB: یک عدد
 • پورت HDMI: دو عدد
 • نرخ نوسازی تصویر: 50 هرتز
 • پردازشگر: تک هسته‌ای
قیمت و خرید تلویزیون ال جی مدل LJ510

2 – نمونه تلویزیون های با سرعت رفرش 60HZ

 • ال جی مدل‌های NANO70 –NANO80 از جمله مدل هایی هستند که از سرعت رفرش 60 هرتز پشتیبانی می‌کنند.
 • سامسونگ مدل‌های AU7000-AU800 دارای سرعت رفرش ریت 60 هرتز می‌باشند.
 • سونی مدل‌های X7500H-X8000H نیز سرعت رفرش ریت آنها 60 هرتز است.
رفرش ریت چیست؟

تلویزیون های با رفرش ریت 120 هرتز

بالاتر از رفرش ریت 60 هرتز در تلویزیون ها سرعت رفرش 120 هرتز داریم. این دسته از تلویزیون ها دارای بالاترین کیفیت تصویر هستند. سرعت به روزرسانی در تلویزیون هایی که 120 هرتز هستند بسیار بالاست این تلویزیون ها قادر هستند در یک ثانیه 120 بار تصاویر را به روزرسانی کنند.

این میزان از سرعت انطباق می‌تواند برای گیمرها هیجان بیشتری به ارمغان بیاورد. برای بازی های ویدیویی که سرعت بالایی دارند و همچنین کیفیت تصویر و حرکت تصاویر مهم است تلویزیون های با سرعت رفرش ریت 120 انتخاب بسیار خوبی است.

نمونه تلویزیون های با سرعت رفرش 120 هرتز

قیمت و خرید تلویزیون 8K سامسونگ مدل QN900B
 • سال ساخت: 2022
 • نوع پنل: Neo QLED
 • کیفیت تصویر: 8K
 • توان صوتی: 90 وات
 • پورت USB: سه عدد
 • پورت HDMI: چهار عدد
 • سیستم عامل: تایزن
 • نرخ نوسازی تصویر: 120 تا 144 هرتز
 • پردازشگر: Neural Quantum Processor 8K
قیمت و خرید تلویزیون 8K سامسونگ مدل QN900B

تلویزیون های با رفرش ریت 144 هرتز

امروزه تلویزیون هایی با سرعت رفرش ریت 144 هرتز وارد بازار شده‌اند که از جمله بالاترین، جدیدترین و با کیفیت ترین تلویزیون های هستند که در حال حاضر تعداد آن‌ها کم است. این تلویزیون ها کیفیت و سرعت تصویر را به حداکثر رسانده و انقلابی جدید برای میزان سرعت عملکرد و به روز رسانی تصویر در تلویزیون ها را به وجود آورده اند.

توانایی تعویض و به روز رسانی تصاویر 144 بار در ثانیه عملکرد فوق العاده ای است که کیفیت تصویر تلویزیون را تا حد بسیار زیادی افزایش می‌دهد. مدل هایی که از این میزان سرعت رفرش ریت پشتیبانی می‌کنند از برندهای مختلف و تولید سال 2022 هستند که در حال حاضر وارد بازار نشده‌اند.

نکته: میزان رفرش ریت بالا تاثیر بسیار زیادی بر روی میزان قیمت تلویزیون ها دارد. تلویزیون هایی که از میزان رفرش ریت بالا برخوردار هستند از جمله تلویزیون های رده بالا با قیمت بالا به حساب می آیند.

قیمت و خرید تلویزیون نئو کیولد سامسونگ مدل QN95B
 • نوع پنل: Neo QLED
 • کیفیت تصویر: 4K
 • توان صوتی: به زودی
 • پورت USB: دو عدد
 • پورت HDMI: چهار عدد
 • سیستم عامل: تایزن
 • نرخ نوسازی تصویر: 100 هرتز
 • پردازشگر: Neural Quantum Processor 4K
قیمت و خرید تلویزیون نئو کیولد سامسونگ مدل QN95B

نتیجه گیری

در زمان خرید تلویزیون داشتن اطلاعات درست به شما کمک می‌کند تا انتخاب درستی بر حسب میزان بودجه، نیاز شما و همچنین نحوه استفاده یا انتظاری که از تلویزیون دارید انجام دهید. میزان رفرش ریت تلویزیون ها بر کیفیت تصویر آن‌ها نقش به سزایی دارد. بنابراین زمان خرید دقت داشته باشید که تلویزیون را برای چه استفاده ای خریداری می‌کنید. پیشنهاد می کنیم اگر گیمر هستید و برای گیم‌های با کیفیت بالا از تلویزیون استفاده می‌کنید حتما انتخاب شما در بین تلویزیون هایی که سرعت رفرش آن‌ها 120 هرتز است باشد. تا بتوانید آنطور که باید از بازی لذت ببرید.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

قابلیت دالبی اتموس Dolby Atmos چیست؟
فناوری Motion Xcelerator چیست؟
معرفی بهترین تلویزیون های گیمینگ بازار
تلویزیون اولد بخریم یا کیولد؟
خانم حسینی
خانم حسینیکارشناس فروش
خانم رحیمی
خانم رحیمیکارشناس فروش
خانم صداقت
خانم صداقتکارشناس فروش
آقای کریمیان
آقای کریمیانکارشناس فروش
تماس با ما