صدا بخش مهمی از جذابیت‌های دیدن فیلم و برنامه‌های تلویزیونی است که اگر به درستی و با کیفیت پخش شود لذت فیلم دیدن را چند برابر می‌کند. کمپانی دالبی برای اینکه بتواند فضایی ایجاد کند تا کاربران و بینندگان تلویزیون احساس کنند در فضای سینما هستند قابلیت دالبی اتموس را تولید کرد.

قابلیت دالبی اتموس Dolby Atmos چیست؟

دالبی اتموس چیست ؟

این فناوری یکی از تکنولوژی های ایجاد صدای فراگیر است که دامنه صدا را با افزایش ارتفاع کانال های آن افزایش داده و باعث می شود صدا همه جانبه تر به گوش مخاطب دست یابد. از این تکنولوژی معمولا در سینما ها استفاده می شود، اما با پیشرفت تلویزیون شاهد قابلیت دالبی اتموس – Dolby Atmos بر روی تلویزیون نیز هستیم. با بهره گیری از این قابلیت دیدن فیلم و شنیدن صدای آن بسیار هیجان انگیز می‌شود. اگر تا به حال در مورد این قابلیت نشنیده‌اید یا این سوال برای شما پیش آمده است که قابلیت دالبی اتموس Dolby Atmos چگونه به بهبود صدا کمک می کند یا چه کاری را انجام می دهد؟ تا پایان این نوشته با ما همراه باشید تا در اطلاعات لازم در این مورد را کسب کنید.

صدای فراگیر را تجربه کنید

با فناوری دالبی اتموس صدا به صورت سه بعدی در اطراف پخش می‌شود. به شیوه‌ای که شنونده نمی‌تواند جهت پخش صدا را تشخیص دهد. این قابلیت جذابیت بازی‌های ویدیویی را به حداکثر می‌رساند و می‌تواند یک تجربه جذاب برای گیمرها باشد. برای مثال اگر در تلویزیون تصویر هلیکوپتری پخش می‌شود که در حال پرواز است صدای آن با استفاده از قابلیت دالبی اتموس به طوری در فضا پخش می‌شود که از کلیه جهات و حتی از بالا پخش می‌شود.

این حالت به شنونده این احساس را می‌دهد که در سینما است یا به صورت کاملا واقعی در محیط حضور دارد. فناوری دالبی اتموس علاوه بر سینما و سیستم‌های صوتی در مواردی دیگری مانند تلفن همراه، تبلت و یا کنسول‌های خانگی نیز استفاده می‌شود.

قابلیت دالبی اتموس چیست؟

قابلیت دالبی اتموس در چه زمانی تولید و معرفی شده است؟

کمپانی دالبی به منظور هیجان بخشیدن به صدا و همچنین حذف نویزهایی که در صدا وجود دارد فناوری دالبی اتموس را طراحی و تولید کرد که از جمله بهترین پیشرفت‌ها در زمینه صدا در محصولات صوتی و تصویری به حساب می‌آید. این قابلیت با عنوان یک استاندارد در زمینه خروجی صدا مورد استفاده قرار می‌گیرد. کمپانی دالبی قابلیت دالبی اتموس را در سال 2012 معرفی کرد اما مدت زمانی طول کشید تا شرکت‌های سخت افزاری دنیا از این قابلیت در محصولات خود استفاده کنند.

ویژگی های این قابلیت

این فناوری شیوه کار متمایز و منحصر به خود را دارد. از مهم‌ترین ویژگی‌های آن می‌توان به 3 مورد اشاره کرد:
 • پخش صدای فراگیر
 • صدای سه بعدی
 • صدای 360 درجه
قابلیت دالبی اتموس چیست؟

فناوری دالبی اتموس به صورت فرمت صوتی فراگیر و همه جانبه کار می‌کند. در این قابلیت حالتی مانند فریب دادن مغز انسان اجرا می‌شود. به این صورت که این احساس را به مغز القا می‌کند که فرد دقیقا در میان صحنه حضور دارد. به عنوان مثال اگر صحنه ای که در آن قطرات باران در حال باریدن هستند پخش می‌شود صدای قطرات به صورتی از کلیه جهات و حتی از بالا پخش می‌شود که فرد بیننده خود را در صحنه احساس می‌کند. حتی می‌توان گفت که در فناوری دالبی اتموس صداها از حالت اصلی خود واقعی‌تر پخش می‌شوند.

چه محتواهایی با قابلیت دالبی اتموس سازگاری دارند؟

اولین انیمیشنی که با فناوری دالبی اتموس سازگاری دارد در سال 2012 در استودیوی Pixar با عنوان Brave تولید شد. لازم به ذکر است تولید محتواهایی که با قابلیت دالبی اتموس سازگاری دارند نیازمند صرف هزینه بیشتری است. اما امروزه بیشتر سینماها از این قابلیت استقبال کرده‌اند و از آن استفاده می‌کنند. همچنین سرویس‌های پخش آنلاین نیز از تکنولوژی دالبی اتموس پشتیبانی می‌کنند. این سرویس ها عبارتند از:

 • Netflix
 • Amazon
 • Disney Plus
 • Apple TV plus
 • Prime video
نکته: استفاده از تکنولوژی دالبی اتموس تنها با استفاده از دیسک‌های بلوری Blu-ray قابل پخش است. قابلیت دالبی اتموس چیست؟

چگونه از تکنولوژی Dolby Atmos در منزل خود استفاده کنیم؟

 • برای استفاده از تکنولوژی دالبی اتموس نیاز به یک سری وسیله دارید که بتواند این قابلیت را به طور کامل پشتیبانی کند.
 • اولین موردی که به آن نیاز دارید پخش کننده صوتی و تصویری است (AV) که از قابلیت دالبی اتموس پشتیبانی کند.
 • در مرحله دوم به بلندگوهایی برای اتصال به پخش کننده نیاز دارید که بتوانید از ظرفیت کامل قابلیت دالبی اتموس استفاده کنید. نوع بلندگوهایی که انتخاب می‌کنید از نوع فراگیر Surround باشد به طور کامل‌تری می‌تواند این قابلیت را پشتیبانی کند.
 • تعداد بلندگوها را میزان متراژ فضایی که دارید تعیین می‌کند. اگر فضا بزرگتر باشد به تعداد بلندگوهای بیشتری نیاز دارید. حداکثر تعداد بلندگوهایی که برای دالبی اتموس می‌توانید استفاده کنید 34 بلندگو است.
 • می‌توانید تعدادی از بلندگوها را در سقف وصل کنید تا بتوانید از حداکثر این قابلیت بهره‌مند شوید.
 • در مرحله بعد به بلوری پلیر نیاز دارید. پخش محتوای سازگار با دالبی اتموس به طور حتم به پخش کننده بلوری نیاز دارد.
 • برای استفاده از قابلیت دالبی اتموس برای گیم می‌توانید کنسول بازی ایکس باکس وان استفاده کنید. کنسول بازی ایکس باکس وان قابلیت پشتیبانی از این تکنولوژی را دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانم رحیمی
خانم رحیمیکارشناس فروش
خانم صداقت
خانم صداقتکارشناس فروش
آقای کریمیان
آقای کریمیانکارشناس فروش
خانم حسینی
خانم حسینیکارشناس فروش
تماس با ما