انتخاب و خرید بهترین تلویزیون گیمینگ در بین حجم وسیعی از مدل‌هایی که بازار را در بر گرفته‌اند، گیج‌کننده بوده و کار آسانی نیست. هر کدام از فروشنده‌های تلویزیون گیمینگ سعی دارند بگویند مدلی که می‌خواهید از آن ها بخرید بهترین تلویزیون گیمینگ است. در حالی که همیشه اینطور نیست و احتمال زیادی دارد با راهنمایی اشتباه شما را به سمت خرید یک تلویزیون نامناسب برای بازی سوق دهند!

بنابراین بهتر است قبل از خرید لیست کاملی از فاکتورهای مهمی را که هر تلویزیون گیمینگ باید داشته باشد به خاطر بسپارید تا گول دروغ های جنجالی بعضی از فروشنده ها را نخورید. و خودتان از میان مدل های موجود در بازار، محصولی را انتخاب کنید.

معرفی بهترین تلویزیون های گیمینگ بازار

اما واقعا تلویزیون‌های مناسب گیمینگ کدام مدل‌ها هستند؟بهترین تلویزیون های گیمینگ چه امکاناتی دارند؟بهترین تلویزیون برای PS4 کدام است؟استفاده از تلویزیون سامسونگ مدل Q60A برای بازیتلویزیون منحنی سامسونگ مدل TU8300معرفی بهترین تلویزیون ها مناسب برای PS5تلویزیون گیمینگ ال جی مدل CXتلویزیون سامسونگ مدل Q80Aتلویزیون‌های مناسب گیمینگ چه قابلیت‌هایی باید داشته باشند؟کیفیت تصویر عالیتاثیر سرعت رفرش بالا در تلویزیون‌های مناسب گیمینگاهمیت میزان تاخیر در ورودیچگونه میزان تاخیر در ورودی را با تنظیمات آن کاهش دهیم؟اهمیت قدرت پخش صوتی بالاچه ورودی‌ها و خروجی‌هایی در تلویزیون‌های مناسب گیمینگ مهم هستند؟اهمیت کنتراست بالاچرا تلویزیون گیمینگی که خریداری می‌کنیم باید HDR داشته باشد؟فناوری HDR10 چه تاثیری دارد؟فناوری دالبی ویژن (DOLBY VISION)بهترین تلویزیون‌های 4K HDR مناسب گیمینگ کدامند؟معرفی مدل‌هایی از تلویزیون‌های مناسب گیمینگ از برندهای مختلف:معرفی 3 مدل از بهترین تلویزیون‌های گیمینگ 2021X90JQ70Aاولد مدل B1معرفی 2 مدل از تلویزیون‌ های گیمینگ ارزانNANO86NANO90راهنمای خرید تلویزیون مخصوص گیمتلویزیون گیمینگ ارزان قیمتتلویزیون گیمینگ بالارده

اما واقعا تلویزیون‌های مناسب گیمینگ کدام مدل‌ها هستند؟

بهترین مدل های متناسب برای بازی از راه امکانات و آپشن‌هایی که دارند تعیین می‌شوند. به صورت کلی قابلیت‌هایی که یک تلویزیون را برای پشتیبانی گیم مناسب می‌کند عبارت است از:

 • کیفیت تصویر عالی
 • سرعت رفرش ریت تصویر بالا
 • میزان تاخیر در ورودی
 • قدرت پخش صوتی قوی
 • تعداد ورودی و خروجی‌های خاص
 • کنتراست بالا
 • پشتیبانی از قابلیت دالبی ویژن
 • پشتیبانی از حالت‌های HDR

هر کدام از موارد بالا نیاز است برای اینکه بتوان از یک گیم با کیفیت بالایی لذت کافی را برد. بهترین تلویزیون‌های گیمینگ تمامی این قابلیت‌ها را اما با امتیاز ها و رتبه های متفاوت پشتیبانی می‌کنند. به صورتی که ممکن است تلویزیونی در مورد یکی از این قابلیت‌ها ضعیف‌تر عمل کند ولی به واسطه دیگر قابلیت‌ها از نمونه دیگری بهتر باشد مناسب گیمینگ باشد. در این مقاله سعی داریم آپشن‌های مورد نیاز برای بازی های ویدیویی را مورد بررسی قرار داده و همچنین تلویزیون‌های مناسب گیم و بازی برای PS4 یا PS5  صد البته به عنوان مانیتور کامپیوتر را معرفی کنیم. پس تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

بهترین تلویزیون های گیمینگ چه امکاناتی دارند؟

قبل از اینکه به تشریح هر کدام از قابلیت‌های مورد نیاز در تلویزیون ها برای تشخیص بهترین نمونه‌های مناسب گیم بپردازیم لازم است که در مورد کنسول‌های نسل جدید مواردی را بیان کنیم. کنسول‌های نسل جدید که در سال 2020 وارد بازار شدند، مخاطبان زیادی را به خود جذب کردند. همین امر باعث شد تا نیاز به تلویزیون‌های مناسب گیم مورد توجه قرار گیرد و شرکت‌‌های تولیدکننده تلویزیون، محصولات مناسب بازی‌های نسل جدید را تولید و به بازار عرضه کنند.

کنسول‌هایی که موجودند از سری ایکس باکس وان ایکس (XBOX ONE X) و پلی استیشن (PLAY STATION)هستند. نسل جدید این کنسول‌ها با قابلیت‌ها و کیفیت‌های بالاتر به دست گیمرهای حرفه‌ای رسیده است و همین قشر نیازمند بهترین تلویزیون‌های مخصوص گیمینگ هستند. در حال حاضر محبوب ترین کنسول‌های بازی موجود در بازار PS4 و PS5 نام دارند که کاربران زیادی به دنبال تلویزیون مناسب با این کنسول‌ها هستند. در این قسمت به معرفی چند مدل از بهترین تلویزیون های گیمینگ مناسب با کنسول بازی PS4 و PS5 می‌پردازیم.

The best gaming TVs

بهترین تلویزیون برای PS4 کدام است؟

بهترین تلویزیون های گیمینگ که قادر به پشتیبانی بازی‌های ویدیویی هستند متناسب با گیم‌های متفاوت، قابلیت‌های گوناگون دارند. در کنسول بازی PS4 نیاز به ورودی HDMI2.1 نیست! به این دلیل که خود دستگاه از رفرش ریت 60 و وضوح تصویر 4K پشتیبانی می‌کند که این موارد با HDMI 2.0 هم قابل پخش است. در نتیجه بهترین تلویزیون برای PS4 مدلی است که ورودی HDMI 2.0 داشته باشد. همچنین سرعت رفرش تصویر 60 هرتز را پشتیبانی کند. این امکانات برای پشتیبانی از کنسول بازی PS4 کافی است. از بهترین تلویزیون‌‌هایی که می‌توان برای PS4 استفاده کرد به چند مورد اشاره می‌کنیم.

SAMSUNG TV Q60A

استفاده از تلویزیون سامسونگ مدل Q60A برای بازی

این محصول که در سال 2021 تولید شده است، دارای کیفیت تصویر 4K و سیستم عامل تایزن است و با توجه به اینکه از سرعت نوسازی تصویر 60 هرتز برخوردار است و همچنین ورودی HDMI2.0 را پشتیبانی می‌کند گزینه مناسبی برای گیمرها به حساب می‌آید. Q60A از کنسول بازی PS4 به صورت کامل پشتیبانی می‌کند و تمام مواردی که برای پخش این بازی ویدیویی مورد نیاز است را دارد.

TV GAMING SAMSUNG Q60A

تلویزیون منحنی سامسونگ مدل TU8300

این محصول که یک سال قبل تر و در سال 2020 تولید شده است، تنها مدل منحنی سامسونگ در تولیدهای سال 2020 می‌باشد. TU8300 دارای یک پنل نمایشگر با کیفیت تصویر 4K و قابلیت هایی همچون HDR و … است. گفتنی است که از سیستم عامل تایزن نیز پشتیبانی می کند. این تلویزیون با توجه به دارا بودن HDMI2.0 و همچنین نمایشگری با سرعت رفرش 60 هرتز گزینه خوبی است برای کنسول‌های بازی که رفرش 60 هرتز را پشتیبانی می‌کنند.

سامسونگ مدل TU8300 یکی از بهترین تلویزیون های برای پخش بازی PS4 بوده و و تمامی امکانات مورد نیاز را دارد و با توجه به برچسب قیمتی خوبی که دارد، می‌تواند انتخاب مناسبی باشد. تلویزیون‌‌هایی که ورودی HDMI2.0 را دارند کنسول بازی‌های بالاتری مانند PS5 را نیز پشتیبانی می‌کنند اما کیفیت و سرعت تصویر را آنطور که با ورودی HDMI2.1 قابل پخش است نخواهند داشت.

معرفی بهترین تلویزیون ها مناسب برای PS5

بهترین تلویزیون های گیمینگ که برای کنسول‌های نسل جدید مناسب هستند و قابلیت پخش تمامی کیفیت‌های بازی‌های ویدیویی را دارند بالاترین مدل‌های موجود در بازار هستند. برای کنسول PS5 به تلویزیونی نیاز دارید که کلیه امکانات تعریف شده در مدل‌های جدید را داشته باشد. این امکانات شامل موارد زیر است:

 • پشتیبانی از سرعت رفرش ریت 120 هرتز
 • ورودی HDMI2.1

تنها تلویزیون‌‌هایی که این دو قابلیت را داشته باشند توانایی پخش کنسول بازی PS5 را با کیفیت و سرعت بالا دارند. این 2 گزینه از مهم‌ترین مواردی است که می‌تواند تلویزیون‌های مناسب PS5 را از نمونه‌های مناسب PS4 جدا کند. چند نمونه از بهترین تلویزیون‌های مناسب PS5 را در ادامه معرفی می‌کنیم.

TV GAMING LG CX

تلویزیون گیمینگ ال جی مدل CX

یکی از بهترین گزینه های برای گیم و بازی اولد ال جی مدل CX است که در سال 2020 تولید شده است.این نمایشگر ویژه که از سرعت رفرش 120 هرتز پشتیبانی می‌کند، بدون کمترین تاخیر و با سرعت بسیار بالایی بازی ویدیویی شما را پخش خواهد نمود. همچنین تعداد 4 ورودی HDMI و 3 ورودی USB دارد که HDMI ورژن 2.1 را پشتیبانی می‌کند. گفتنی است که CX دارای 40 وات خروجی صدا است. همه این موارد باعث شده که این تلویزیون گزینه مناسبی برای گیمینگ به حساب بیاید. برای کنسول‌های پیشرفته مانند PS5 مناسب باشد و تمامی کیفیت‌های کنسول‌های نسل جدید را پخش کند. استفاده از تلویزیون گیمینگ ال جی مدل CX با PS5 به دلیل قابلیت‌ها و کیفیت های بالا بسیار لذت بخش خواهد بود.

TV GAMING SAMSUNG Q80A

تلویزیون سامسونگ مدل Q80A

از بالا رده‌ترین تولیدهای شرکت سامسونگ در سال 2021 مدل Q80A می‌باشد که با امکانات بالایی که دارد محبوبیت خاصی در بین کاربران و به خصوص گیمرهای حرفه‌ای پیدا کرده است. ازجمله مهمترین قابلیت‌های این تلویزیون می‌توان به کیفیت تصویر4K، سرعت رفرش تصویر 120 هرتز، ورودی HDMI2.1، قدرت صدای 60 وات و همچنین پنل VA و کیولد اشاره کرد. تلویزیون کیولد سامسونگ مدل Q80A مناسب با کنسول‌های بازی نسل جدید و گیم‌های با کیفیت بالا از جمله PS5 می‌باشد. این محصول می‌تواند جزو بهترین تلویزیون های گیمینگ محسوب شود.

تلویزیون‌های مناسب گیمینگ چه قابلیت‌هایی باید داشته باشند؟

 1. کیفیت تصویر عالی
 2. سرعت رفرش بالا
 3. میزان تاخیر در ورودی
 4. قدرت پخش صوتی بالا
 5. تعداد ورودی‌ها و خروجی‌ها
 6. کنتراست بالا
 7. پشتیبانی از قابلیت دالبی ویژن یا HDR

کیفیت تصویر عالی

برای گیم‌های با کیفیت بالا به تلویزیون‌‌هایی نیاز داریم که کیفیت تصویر بسیار عالی و بدون عیب و نقصی داشته باشند. بهترین تلویزیون های گیمینگ که دارای کیفیت تصویر عالی هستند از لحاظ کیفیت رنگ، میزان نور، سرعت حرکت تصاویر،کیفیت صفحه نمایش در رتبه بالایی قرار دارند. تلویزیون‌‌هایی دارای کیفیت تصویر عالی هستند که صفحه نمایش آنها از تعداد پیکسل بیشتری تشکیل شده باشد. هر کدام از پیکسل‌ها در نور و روشنایی بیشتر، همچنین در کیفیت رنگها تاثیر به سزایی دارند.

تشخیص دقیق رنگ‌ها و رزولوشن بالا در تلویزیون بر کیفیت صفحه نمایش تاثیر می‌گذارد. در زمان خرید برای گیم حتما باید به نوع صفحه نمایش و تکنولوژی های استفاده شده در آن دقت شود. تلویزیون‌هایی که از لحاظ نور و روشنایی قوی هستند می‌تواند گزینه مناسبی برای گیمرها به حساب بیاید.

تاثیر سرعت رفرش بالا در تلویزیون‌های مناسب گیمینگ

رفرش ریت (REFRESH RATE) به معنای توانایی به روزرسانی نمایشگر و یا سرعت تعویض فریم های تصویر در آن است. بدین معنی که تلویزیون در یک ثانیه چند بار توانایی به روز رسانی تصویر را داشته ویا به عبارتی چند فریم را نهایتا می تواند نمایش دهد. واحد شمارش رفرش ریت هرتز می‌باشد. به طور مثال وقتی می‌گوییم سرعت رفرش یا رفرش ریت یک نمایشگر 60 هرتز است بدین معنی که می‌تواند در یک ثانیه 60 بار تصویر را به روزرسانی کند.

هر چه میزان رفرش ریت تلویزیون بالاتر باشد سرعت تصویر و به روزرسانی آن بیشتر است.

برای اینکه بخواهیم گیم با کیفیت بسیار بسیار بالا از تلویزیون پخش شود نیاز به یک نمایشگر با سرعت رفرش 120 هرتز داریم که بالاترین میزان سرعت تصویر در مدل‌های جدید است. البته ناگفته نماند که از نمایشگر های با سرعت رفرش ریت پایین‌تر هم می‌توان برای گیم استفاده کرد. اما اگر انتظار پخش بازی با کیفیت بالا و بدون عیب دارید لازم است که تلویزیون شما 120 هرتز سرعت تصویر داشته باشد.

اهمیت میزان تاخیر در ورودی

تلویزیون‌های مناسب گیمینگ باید از حداقل میزان تاخیر در ورودی برخوردار باشند. تا گیمرها بتوانند تجربه خوب و لذت بخشی از بازی‌های ویدیویی داشته باشند. تاخیر در ورودی عبارت است از فاصله زمانی بین فرستادن تصویر و پخش آن روی صفحه نمایش، که تا این مدت زمان کوتاه‌تر باشد تلویزیون در پخش تصاویر و حرکت‌ها سریع‌تر خواهد بود.

تاخیر در ورودی زمانی مشخص می‌شود که یک دکمه را فشار دهید تا واکنش آن روی صفحه نمایش نشان داده شود. این مورد در بازی‌های ویدیویی بسیار حائز اهمیت است. البته درصد زیادی هم بستگی به میزان حساسیت فرد گیمر دارد. برای افرادی که به صورت کاملا حرفه‌ای بازی می‌کنند و روی سرعت بازی حساسیت دارند لازم است زمان خرید تلویزیون به میزان تاخیر در ورودی توجه داشته باشند.

در واقع برای بازی‌هایی از قبیل فوتبال یا بازی‌های جنگی که نیاز به عکس‌العمل سریع هست اهمیت میزان تاخیر در ورودی به صورت قابل توجهی نمایان می‌شود و مخصوصا برای این نوع گیم‌ها نیاز به تلویزیونی دارید که این قابلیت را با سرعت بالایی پشتیبانی کند. به طور تقریبی تلویزیونی که بتواند تصاویر یا عکس‌ العمل‌ها را با تاخیر در ورودی کمتر از 50 میلی ثانیه پخش کند از حداقل میزان تاخیر در ورودی برخوردار است و برای گیم‌های با سرعت بالا و حرفه‌ای گزینه مناسبی است.

تاخیر در ورودی شامل پیکسل‌ها هم می‌شود. به طوری که زمانی که دستوری به تلویزیون انتقال داده می‌شود مدت زمانی که یک پیکسل بتواند دستور را اجرا کند و تغییر رنگ دهد یا واکنش نشان دهد هم شامل مورد تاخیر در ورودی می‌شود. بسیاری از تلویزیون‌‌هایی که قابلیت مناسب برای گیم دارند قابلیت تنظیم کردن هستند به صورتی که میزان تاخیر در ورودی به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد.

چگونه میزان تاخیر در ورودی را با تنظیمات آن کاهش دهیم؟

برای دسترسی به حداقل تاخیر در ورودی در تلویزیون برای گیم‌های با کیفیت و سرعت بالا لازم است به بخش تنظیمات رفته و گزینه PC یا GAM را فعال کنیم. در تلویزیون‌‌هایی که این قابلیت را دارند با فعال کردن این حالت می‌توانید به کمترین میزان تاخیر در ورودی خود دست پیدا کنید. در مدل های ساخت سامسونگ لازم است گزینه SYSTEM-GENERAL را انتخاب کنید تا به این قابلیت دست بیابید.

کاهش تاخیر در ورودی در تلویزیون

اهمیت قدرت پخش صوتی بالا

در حالی که کیفیت تصویر در تلویزیون از مهمترین ملاک‌ها برای انتخاب و خرید آن به حساب می‌آید، کیفیت صدا هم این روزها به همین میزان اهمیت دارد و گزینه بسیار مهمی برای کاربران است. همزمان با کیفیت تصویر عالی، صدایی شفاف و زلال می‌تواند دیدن هر برنامه‌ای را برای کاربران لذت بخش کند.

در تلویزیون‌‌هایی که مناسب گیم هستند نیز کیفیت صدا از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. تلویزیون‌‌هایی که از کیفیت صدای عالی، میزان وات بالا و همچنین تعداد بلندگوهای پخش بیشتر برخوردار هستند می‌توانند در زمان بازی‌های ویدیویی، از لحاظ صوتی بر کیفیت کار و میزان لذت بخش بودن بازی تاثیر به سزایی داشته باشند.

HDMI 2.1

چه ورودی‌ها و خروجی‌هایی در تلویزیون‌های مناسب گیمینگ مهم هستند؟

بیشتر نمایشگرهای موجود در بازار از ورودی HDMI2.0 پشتیبانی می‌کنند. این فناوری توانایی پشتیبانی از پهنای 18 گیگابایت بر ثانیه را دارد. این مقدار برای پخش محتوای 4K و نرخ رفرش 60 و عمق 8 بیت مناسب است. این ورودی با ویژگی‌ها و توانایی‌هایی که دارد برای دستگاه‌های XBOX مناسب خواهد بود. در حالی که ورودی HDMI 2.1 توانایی‌های بیشتری دارد. این ورودی قابلیت پخش محتوای 4K با رفرش 120 را دارد.

همچنین از محتوای 8K هم با رفرش 60 هرتز با عمق رنگ 12 بیت پشتیبانی می‌کند. گزینه مهمی که برای تلویزیون‌های مناسب گیم بسیار اهمیت دارد، تعداد ورودی و خروجی و انواع آن است. پورت ورودی مهمی که برای کنسول های نسل جدید مورد نیاز است HDMI 2.1 می‌باشد. این ورودی توانایی پخش محتوای 4K با رفرش 120 هرتز را دارد که برای پخش بازی‌های ویدیویی با کیفیت لازم است. همچنین ورودی HDMI 2.1 قابلیت پخش تصاویر 8K با سرعت رفرش 60 هرتز را پشتیبانی می‌کند.

پورت HDMI 2.1 با تولید PS5 یا PLAY STATION5 اهمیت ویژه ای به خود گرفت. چون برای PS5 لازم است که دستگاه با ورودی HDMI 2.1 نرخ رفرش 120 هرتز را ساپورت کند. در تلویزیون‌‌هایی که این ورودی را دارند گیم‌های با کیفیت و سرعت بسیار بالا به صورت شفاف و بدون کندی یا تاری تصویر پخش می‌شوند.

هرچند که برای پخش گیم‌های نسل جدید با استفاده از ورودی HDMI با ورژن 2.0 نیز می‌توان پخش کرد اما کیفیت تصویر و سرعت تصویر فوق‌العاده را به شما نخواهند داد. چون ورودی HDMI 2.0 قادر به پخش تصاویر 4K با سرعت رفرش 60 هرتز می‌باشد و سرعت 120 هرتز را پشتیبانی نمی‌کند. بنابراین زمان خرید تلویزیون برای گیم و کنسول های نسل جدید با کیفیت بالا حتما توجه داشته باشید که تلویزیونی که خریداری می‌کنید این ورودی را داشته باشد. تا بتوانید از حداکثر کیفیت در بازی‌های ویدیویی بهره ببرید.

اهمیت کنتراست بالا

در بهترین تلویزیون های گیمینگ کنتراست از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. نسبت کنتراست به این معنی است که نسبت روشن‌ترین تصویر تا تاریک‌ترین تصویری که قابلیت پخش در صفحه نمایش را دارد مشخص می‌کند.

هر چقدر میزان نسبت کنتراست بهتر تنظیم شود، تصویر نهایی که در اختیار کاربر قرار می‌گیرد کیفیت بهتری دارد. توانایی پخش عمیق ترین رنگ سفید یا عمیق‌ترین رنگ سیاه (مشکی مطلق) بیشتر در تصاویری اهمیت پیدا می‌کند که تلویزیون در بخش‌هایی که میزان نور بسیار کم است از آن استفاده کند.

این مورد در اولدها بدون کم و کاستی پشتیبانی می‌شود. به این دلیل که در اولدها هر پیکسل به صورت مستقل تولید رنگ و نور را انجام می‌دهد به این ترتیب قادر خواهد بود در مواقع نیاز تعدادی از پیکسل‌ها به صورت موضعی خاموش شوند و این امر امکان پخش تصاویر به صورت مشکی مطلق را فراهم می‌کند.

برای پخش تصاویر مطلوب از کنسول‌های نسل جدید لازم است از تلویزیون‌‌هایی با نسبت کنتراست بالا استفاده کرد که بتواند میزان رنگ با کیفیت‌تر و بیشتری را در مدت زمان محدودی به شما ارائه دهد.

DOLBY VISION

چرا تلویزیون گیمینگی که خریداری می‌کنیم باید HDR داشته باشد؟

پخش تصاویر با جزئیات بیشتر و همچنین پشتیبانی از طیف وسیعی از رنگ‌ها از طریق قابلیتی با عنوان HDR امکان پذیر است. در تلویزیون‌‌هایی که قابلیت HDR دارند تصاویر با جزئیات و وضوح بیشتری به نمایش گذاشته می‌شوند. به عبارت دیگر قابلیت HDR به افزایش نسبت کنتراست تصاویر کمک می‌کند. همچنین باعث می‌شود تا تصاویر به صورت واقعی‌تر و جذاب‌تر در صفحه نمایشگر پخش شوند.

با پیشرفت قابلیت HDR و تکامل آن قابلیت HDR10 و همچنین قابلیت دالبی ویژن (DOLBY VISION)) نیز به نمایشگر های بالا رده و بسیار با کیفیت اضافه شده اند. تلویزیون ها با این قابلیت‌ها امکان نمایش تصاویر بالاتر و با کیفیت‌تری را داراست. برای استفاده حرفه‌ای از کنسول‌های بازی نسل جدید قابلیت HDR کمک می‌کند تا طیف بیشتری از رنگ‌ها به نمایش گذاشته شوند. همچنین در بهترین تلویزیون های گیمینگ در گیم‌ها با استفاده از قابلیت HDR پخش تصاویر بازی‌های ویدیویی به صورت واقعی‌تر و با جزئیات بیشتری پخش خواهند شد.

DOLBY VISION

فناوری HDR10 چه تاثیری دارد؟

بهترین تلویزیون های گیمینگ برای پخش تصاویر واقعی و پشتیبانی هر چه بیشتر از طیف وسیع رنگ‌ها از قابلیت HDR10 بهره می‌برند. از جمله تکنیک‌هایی که برای پیاده‌ سازی تکنولوژی HDR مورد استفاده قرار می‌گیرد امروزه با عنوان HDR10 شناخته شده است. این قابلیت تکامل یافته HDR است که توانسته عمق رنگ و میزان روشنایی را به صورت حداکثری عرضه کند. قابلیت HDR10 در واقع استانداردی برای پخش فیلم‌های سینمایی بلوری ULTRA HD است.

این قابلیت از پردازش رنگ 10 بیت و روشنایی 1000 بیت استفاده می‌کند تا بتواند کیفیت تصویر با کیفیت و روشنی و همچنین طیف رنگی وسیع با جزئیات کامل و به صورت واقعی و طبیعی ارائه بدهد. افرادی که گیمر هستند و از نمایشگر خود برای گیم به صورت حرفه‌ای استفاده می‌کنند لازم است در زمان خرید تلویزیون به این مورد توجه داشته باشند که تلویزیون انتخابی آنها از قابلیت HDR10 یا به صورت حرفه‌ای تر از قابلیت دالبی ویژن پشتیبانی کند.

فناوری دالبی ویژن (DOLBY VISION)

در بهترین تلویزیون های گیمینگ به منظور پشتیبانی حداکثر طیف رنگی و واقعی‌تر بودن تصاویر از قابلیت دالبی ویژن بهره گرفته شده است. تفاوت اساسی قابلیت HDR10 با قابلیت دالبی ویژن در میزان پردازش رنگ‌هاست. همانطور که اشاره شد قابلیت HDR10 از پردازش رنگ 10 بیت و روشنایی 1000 بیت بهره می‌برد. این در حالی است که قابلیت دالبی ویژن از پردازش رنگ 12 بیت و حداکثر روشنایی 4000 بیت پشتیبانی می‌کند. این قابلیت در بازی‌های ویدیویی به صورت تصاویر واقعی و رنگ‌های طبیعی صحنه‌ها را کاملا واقعی نمایش می‌دهد و میزان لذت بخشی بازی را دوچندان می‌کند.

بهترین تلویزیون‌های 4K HDR مناسب گیمینگ کدامند؟

بهترین تلویزیون های گیمینگ که طراحی و وارد بازار شده‌اند از برندهای مختلف هستند. هر کدام از کمپانی‌های تولید کننده لوازم صوتی و تصویری با توجه به استانداردهایی که برای کنسول‌های بازی مشخص شده‌اند مدل‌هایی از تلویزیون را تولید و وارد بازار کرده‌اند. با توجه به این مورد که گرایش به سرگرمی‌ها و بازی‌های تفریحی بیشتر شده منطقی است که از تلویزیون‌های مناسب گیم استقبال بیشتری شود. بدین منظور و برای راهنمایی هرچه بیشتر کاربرانی که قصد خرید تلویزیون‌های مناسب گیمینگ را دارند به مدل‌هایی از بهترین نمونه‌های مناسب گیمینگ از برندهای مختلف اشاره می‌کنیم.

معرفی مدل‌هایی از تلویزیون‌های مناسب گیمینگ از برندهای مختلف:

 

ال جی

 

سامسونگ

 

سونی

 

NANO

NANO90

NANO

OLED C9

OLED B1

OLED G1

OLED C1

OLED CX

OLED BX

QLED Q70T QLED Q70A QLED Q77A QLED Q80T QLED Q80A QLED Q90TX85J X9000H X95J OLED A8H OLED A80J OLED A9G OLED Z9J  

معرفی 3 مدل از بهترین تلویزیون‌های گیمینگ 2021

TV GAMING SONY X90J

X90J

از جمله بهترین تلویزیون‌های مناسب گیمینگ می‌توان از برند سونی به مدل X90J اشاره کرد. این محصول تولید سال 2021 است و از تمامی قابلیت‌های مورد نیاز برای گیم‌های نسل جدید برخوردار است. همچنین از لحاظ دوام قطعات و کیفیت ساخت جزو برترین‌های موجود در دنیاست. از جمله مهم‌ترین قابلیت‌های این تلویزیون که باعث شده مناسب گیمینگ باشد می‌توان به این موارد اشاره کرد.

شرکت سازنده

سونی

مدل

X90J

سال ساخت

2021

کیفیت تصویر

4K

سیستم عامل

ANDROID

تعداد پورت HDMI

4 ورودی

تعداد پورت USB

2 ورودی

ورودی HDMI ورژن 2.0

دارد

ورودی HDMI ورژن 2.1

دارد

سرعت رفرش تصویر

120 هرتز

گیرنده

دیجیتال داخلی

نوع پنل

VA

فرمت‌های تصویری

HDR10-DOLBY VISION

کشور سازنده

قطعات ژاپن.مونتاژ مالزی

TV GAMING SAMSUNG Q70A TV GAMING LG B1

Q70A

یکی از بهترین تلویزیون‌‌هایی که برای گیم مناسب هستند از برند سامسونگ مدل Q70A می‌باشد. این تلویزیون با امکانات کامل در سال 2021 متناسب با نیاز روز تولید شده که هم برای دیدن فیلم و استفاده خانگی مناسب است. همچنین برای گیم و بازی‌های ویدیویی و کنسول‌های نسل جدید از بهترین کیفیت برخوردار است. به چند مورد از قابلیت‌ها و ویژگی‌های بارز این دستگاه که آن را به تلویزیونی بسیار محبوب در بین گیمرها تبدیل کرده است اشاره می‌کنیم.

شرکت سازنده

SAMSUNG

مدل

Q70A

سال ساخت

2021

کیفیت تصویر

4K

سیستم عامل

TIZEN

تعداد پورت HDMI

4 ورودی

تعداد پورت USB

2 ورودی

ورودی HDMI ورژن 2.1

دارد

قدرت صدا

20 وات

سرعت رفرش تصویر

120 هرتز

گیرنده

دیجیتال داخلی و خارجی

نوع پنل

VA

فرمت‌های تصویری

HDR10

کشور سازنده

قطعات کره-مونتاژ مصر

TV GAMING LG B1 بهترین تلویزیون گیمینگ
TV GAMING LG B1

اولد مدل B1

درمیان بهترین تلویزیون‌های مناسب گیمینگ می‌توان از اولد ال جی مدل B1 نام برد. نماشیگر های اولد از این جهت که کنتراست بالا و کیفیت تصویر عالی دارند می‌توانند گزینه خوبی برای گیم‌های با کیفیت بالا باشند. تلویزیون گیمینگ ال جی مدل B1 تولید سال 2021 است. می‌توان گفت کلیه آپشن‌های مورد نیاز برای کنسول‌های نسل جدید را دارد و برای بازی‌های ویدیویی می‌توان از استفاده از کیفیت این محصول لذت برد. از مهم‌ترین قابلیت‌هایی که این تلویزیون دارد تا تبدیل به یک مدل حرفه‌ای گیمینگ شود شامل موارد زیر می‌باشند:

شرکت سازنده

LG

مدل

OLED B1

سال ساخت

2021

کیفیت تصویر

4K

سیستم عامل

WEBOS

تعداد پورت HDMI

4 ورودی

تعداد پورت USB

3 ورودی

ورودی HDMI ورژن 2.1

دارد

قدرت صدا

40 وات

سرعت رفرش تصویر

120 هرتز

گیرنده

دیجیتال داخلی و خارجی

نوع پنل

WRGB

فرمت های تصویری

DOLBY VISIO HDR 10 PRO

کشور سازنده

قطعات کره و مونتاژ اندونزی

TV GAMING LG NANO86 بهترین تلویزیون گیمینگ
TV GAMING LG NANO86

معرفی 2 مدل از تلویزیون‌ های گیمینگ ارزان

NANO86

تلویزیون ال جی مخصوص گیمینگ مدل NANO86 در سال 2020 و 2021 تولید شده است. این محصول در هر دو سال تولید خود با امکانات کامل و آپشن‌های خاصی تولید شد که مناسب برای کنسول‌های بازی است. گفتنی است که از سیستم عامل WEBOS پشتیبانی می‌کند و دارای گیرنده دیجیتال داخلی و خارجی است. سرعت رفرش ریت این مدل از تلویزیون ال جی 120 هرتز می‌باشد. همچنین به دلیل دارا بودن ورودی HDMI2.1 می‌تواند از کنسول‌های نسل جدید به طور عالی پشتیبانی کند. توانایی پخش بازی‌های 4K را با رفرش 120 هرتز دارد و از بازی‌های 8K با سرعت رفرش 60 هرتز پشتیبانی می‌کند. NANO86 دارای 2 بلندگوی 10 وات است که جمعا 20 وات قدرت صدا دارد.

این میزان از کیفیت صدا برای پخش بازی‌های ویدیویی رضایت بخش خواهد بود و می‌توانید در حین بازی از صدای زلال و لذت بخش این تلویزیون بهره ببرید. هم چنین از تعداد ورودی و خروجی‌های کامل برخوردار است که امتیاز خاصی برای این مدل از تولیدات شرکت ال جی به حساب می‌آید. تلویزیون ال جی مدل NANO86 از 4 ورودی HDMI و 3 ورودی USB برخوردار است. این مدل می‌تواند با وجود ارزان بودن قیمتش نسبت به مدل‌های دیگر که مخصوص گیمینگ هستند انتخاب بسیار با کیفیت و عالی برای بازی‌های ویدیویی باشد و جزو بهترین تلویزیون های گیمینگ به حساب بیاید.

 بهترین تلویزیون گیمینگ
TV GAMING LG NANO90

NANO90

این محصول نیز در سال 2020 و 2021 تولید شده است و از بالاترین مدل‌های ال ای دی در تولیدات 2020 و 2021 شرکت ال جی و جزو بهترین تلویزیون های گیمینگ است. کیفیت تصویر بسیار عالی در مدل NANO90 این تلویزیون را از محبوب ترین مدل‌ها در بین کاربران و حتی گیمرهای حرفه‌ای قرار داده است. محصول مورد نظر دارای 4 ورودی HDMI و 3 ورودی USB می‌باشد. ورودی HDMI ورژن 2.1 در این مدل از تلویزیون از امتیازات آن است که آن را تبدیل بهیکی از بهترین تلویزیون های ارزان قیمت گیمینگ کرده است. همچنین میزان خروجی صدا در این مدل از شرکت ال جی فوق العاده بالا است به طوری که دوبرابر نسبت به ال ای دی های دیگر قدرت صدا دارد. به عبارتی قدرت خروجی صدای آن چهل (40) وات است که شامل 2 بلندگوی 20 وات است. NANO90 دارای سیستم عامل WEBOS است همچنین از فرمت‌های تصویری دالبی ویژن و HDR10 PRO بهره می‌برد.

راهنمای خرید تلویزیون مخصوص گیم

تلویزیون گیمینگ ارزان قیمت

به عنوان راهنمای خرید، اگر به دنبال تلویزیون گیمینگ هستید و شرایط شما به طوری است که محدودیت مالی دارید، می‌توانید از مدل‌های قیمت مناسب‌تر مانند NANO86 یا NANO90 انتخاب کنید.

تلویزیون گیمینگ بالارده

اما اگر از لحاظ قیمت تلویزیون مشکل ندارید انتخاب شما می‌تواند از مدل‌های بالای هر کدام از برندها مانند سونی A80J یا ال جی CX و C1 باشد. در نهایت اگر به دلیل احتمال پیکسل سوختگی تمایل به خرید اولد ندارید می‌توانید از مدل‌های X90J و X95J سونی یا Q80T سامسونگ انتخاب کنید. قطعا این مدل‌ها برای پشتیبانی کنسول‌های نسل جدید عالی‌ترین است. بهترین تلویزیون های گیمینگ از طریق کنسول بازی که می‌خواهید استفاده کنید تعیین می‌شوند. برای هر سری از کنسول‌های بازی که می‌خواهید تلویزیون انتخاب کنید حتما به این موارد توجه داشته باشید که تلویزیون متناسب با کنسول مدنظر خود را خریداری کنید تا بتوانید کیفیتی که انتظار د ارید را دریافت کنید.

البته موارد دیگری در انتخاب تلویزیون گیمینگ دخیل هستند که با توجه به سطح توقعات هر کدام از افراد و شرایطی که دارد، نظرات یا انتظاراتی که دارند متفاوت است. با توجه به پیشرفت تکنولوژی و گرایش به برنامه‌ها و سرگرمی‌های به روز، پیشنهاد می‌شود که در هنگام خرید تلویزیون در نظر داشته باشید که جدا از استفاده خانگی و دیدن فیلم شرایط گیم و سرگرمی‌ها را داشته باشند تا به زودی و درصورت تمایل به استفاده بازی‌ها مجبور به تعویض تلویزیون نباشید. امیدوارم این مقاله بتواند شما را در انتخاب بهترین تلویزیون گیمینگ کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

هر کدام از پورت های ورودی و خروجی تلویزیون چه کاربردی دارند؟
تلویزیون اولد بخریم یا کیولد؟
خانم رحیمی
خانم رحیمیکارشناس فروش
خانم حسینی
خانم حسینیکارشناس فروش
خانم صداقت
خانم صداقتکارشناس فروش
آقای کریمیان
آقای کریمیانکارشناس فروش
تماس با ما