اگر به پشت هر کدام از مدل‌های تلویزیون دقت کنید تعداد زیادی از پورت‌ ورودی و خروجی های تلویزیون را می‌بینید که هر کدام از این پورت ها کارایی و استفاده خاصی دارند که اگر اطلاعات کامل داشته باشید می‌توانید بیشترین استفاده را از تلویزیون داشته باشید. به منظور آشنایی بیشتر به معرفی پورت های پشت تلویزیون ها می‌پردازیم و کاربردهای هر کدام از آنها را بیان می‌کنیم. پس تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

هر کدام از پورت های ورودی و خروجی تلویزیون چه کاربردی دارند؟

10 مورد از ورودی و خروجی های تلویزیون‌ هاورودی یا پورت HDMI تلویزیونورودی USB تلویزیونخروجی OPTICALورودی LAN در تلویزیونRF یا آنتنورودی RCAپورت COMPONENT تلویزیونورودی COMPOSITEورودی DVIورودی VGA تلویزیوننتیجه‌گیری

10 مورد از ورودی و خروجی های تلویزیون‌ ها

  1. پورت HDMI
  2. پورت USB
  3. خروجی OPTICAL
  4. ورودی LAN
  5.  ورودی RF یا آنتن
  6. ورودی RCA
  7. ورودی COPONENT
  8. ورودی COMPOSITE
  9. ورودی DVI
  10. ورودی VGA
ورودی های تلویزیون

ورودی یا پورت HDMI تلویزیون

برای انتقال تصویر و صدا از یک دستگاه پخش کننده به تلویزیون از کابل HDMI استفاده می‌شود. در پشت تلویزیون ورودی HDMI وجود دارد  که بسته به مدل تلویزیون تعداد پورت های موجود، متغیر است. در صورتی می‌توان از کابل HDMI برای انتقال اطلاعات استفاده کرد که هر دو دستگاه این پورت را داشته باشند. ورودی HDMI از مهم ترین پورت های تلویزیون به حساب می‌آید. با استفاده از این آپشن می‌توان تلویزیون را به دستگاه‌های پخش کننده مانند DVD یا بلوری وصل کرد همچنین برای کنسول بازی و اتصال آن به تلویزیون نیاز به این مورد خواهید داشت. حتی از طریق ورودی HDMI می‌توان تلویزیون را به کامپیوتر متصل کرد چون در پشت کیس هم ورودی HDMI وجود دارد. پورت های HDMI انواع مختلف دارند که تفاوت آنها در کیفیت پخش تصاویر است. به عنوان مثال HDMI نسخه 2.0 و نسخه 2.1 از انواع شناخته شده این پورت هستند. تلویزیون‌‌هایی که از پورت HDMI نسخه 2.1 برخوردار باشند قادرند تصاویر، ویدیوها و بازی‌های منتقل شده از دستگاه دیگر را باکیفیت تصویر120HZ پخش کنند.

ورودی HDMI در تلویزیون

ورودی USB تلویزیون

یکی دیگر از پورت های کاربردی پشت تلویزیون ورودی USB است که از این مورد هم برای انتقال و پخش اطلاعات روی فلش یا هارد دیسک می‌شود استفاده کرد، هم برای ضبط برنامه روی آنها مورد استفاده قرار می گیرد. البته این مورد برای تلویزیون‌‌هایی است که از قابلیت ضبط پشتیبانی می‌کنند. همچنین از طریق  USB  می‌توان لوازم جانبی رایانه نظیر موس، یا صفحه کلید یا مواردی از این قبیل را به تلویزیون متصل کرد. برای به روزرسانی تلویزیون هوشمند به پورت USB نیاز دارید. لازم است زمان خرید به این مورد کاملا دقت شود که تلویزیون حداقل دو پورت USB  داشته باشد.

ورودی USB

خروجی OPTICAL

تلویزیون های هوشمند و پیشرفته امروزی از خروجی اپتیکال برخوردار هستند. از این پورت با استفاده از کابل اپتیکال که به اسم کابل نوری هم شناخته شده است می توان استفاده کرد. برای انتقال صدای دیجیتال از تلویزیون به سیستم صوتی از کابل اپتیکال استفاده می‌شود. پخش با استفاده از  اپتیکال به شیوه ای است که از نویزها و اختلالات الکترونیکی جلوگیری می‌کند و باعث می‌شود تا صدایی زلال و شفاف ارائه داده شود.

ورودی اپتیکال

کابل اپتیکال از یک هسته شیشه ای درست شده که نور را از خود عبور می‌دهد.  کابل اپتیکال با استفاده از نور صدا را پخش می‌کند. بدین صورت که صداهای فرستاده شده  از دستگاه پخش کننده به نور تبدیل شده و با استفاده از کابل اپتیکال به دستگاه گیرنده انتقال داده می‌شود. در مرحله بعد باز هم نور در دستگاه گیرنده به صدا تبدیل شده و پخش می‌شود. بر روی پورت اپتیکال در پشت تلویزیون درپوش پلاستیکی قرار گرفته که زمان استفاده از این ورودی باید درپوش برداشته شود. اگر می خواهید صدا از طریق سینما خانگی با کیفیت بالا و بدون نویز پخش شود لازم است از  اپتیکال بهره ببرید. اکثر تلویزیون ها و سیستم صوتی ها از این آپشن پشتیبانی می‌کنند و شما می‌توانید با استفاده از آن از صدای فراگیر و شفاف لذت ببرید.

کابل اپتیکال

ورودی LAN در تلویزیون

از جمله ورودی های تلویزیون پورت LAN است که در بیشتر تلویزیون ها وجود دارد. اما افراد کمی در مورد این آپشن اطلاعات دارند و از آن استفاده می‌کنند. در صورتی که ازجمله پورت های با ارزش و کاربردی در پشت تلویزیون ها به حساب می‌آید. کلمه LAN مخفف LOCAL AREA NETWORK است. معنی عمومی این ورودی، شبکه محلی است. در هر صورت از این پورت برای اتصال تلویزیون  به اینترنت به صورت سیمی استفاده می‌شود. حتی از طریق LAN  می‌شود حالت شبکه بین چند دستگاه ایجاد کرد تا به هم مرتبط و متصل شوند. در اتصال به اینترنت از طریق پورت لن احتمال قطع اتصال به اینترنت به حداقل می‌رسد. مگر در صورتیکه مشکل از جانب شرکت ارائه دهنده سرویس اینترنت پیش بیاید. همچنین برای وصل شدن به برخی مودم ها که فاقد وای-فای هستند این شیوه اتصال تنها گزینه است.

ورودی LAN

RF یا آنتن

از ورودی RF در تلویزیون برای اتصال به گیرنده دیجیتال بهره برده می‌شود. کلمه RF مخفف RADIO FREQUENCY است این کلمه به معنای اتصال فرکانس رادیویی می‌باشد. امروزه استفاده از ورودی RF محدود شده و جزو ورودی‌های بسیار قدیمی است که ورودی های جدید مانند HDMI جای آن را گرفته اند.

ورودی RF

ورودی RCA

یکی دیگر از ورودی‌های پشت تلویزیون ورودی  RCA است. این ورودی وظیفه تولید صدای استریو را برعهده دارد. با استفاده از این ورودی برای پخش صدا می‌توانید از صدای فراگیر لذت ببرید. این ورودی به صورت پورت های رنگی در پشت تلویزیون تعبیه شده است.  این ورودی شامل دو پورت رنگی به رنگ‌های سفید و قرمز باشد و در بیشتر دستگاه‌ها در کنار ورودی کامپوننت و کامپوزیت قرار گرفته است.

ورودی RCA در تلویزیون ها

پورت COMPONENT تلویزیون

از دیگر ورودی و خروجی های  تلویزیون ها تعبیه شده می‌توان از ورودی کامپوننت نام برد. این ورودی به صورت پورت های رنگی در تلویزیون جای گذاری شود. پنج عدد ورودی رنگی که به رنگ‌های سفید، قرمز، آبی، زرد و سبز می باشند. از ورودی کامپوننت برای انتقال صدا و تصویر به صورت همزمان بهره گرفته می‌شود.

ورودی COMPONENT در تلویزیون رنگ سفید و قرمز برای انتقال صدا و رنگ آبی و سبز و زرد برای انتقال تصویر مورد استفاده قرار می گیرد. زمان استفاده از این کابل‌ها باید دقت داشته باشید که نحوه ی قرار گیری آن درست باشد به این معنی که فیش ها از نظر ورودی و خروجی (INPUT – OUTPUT) به شیوه صحیح استفاده گردند. همچنین فیش های رنگی باید با دقت و در جایگاه درست وصل شوند در غیر این صورت تصویر به صورت سیاه و سفید یا بدون صدا پخش می‌شود.

ورودی COMPOSITE

از جمله ورودی های تلویزیون، پورت کامپوزیت است.  کامپوزیت نیز به مانند ورودی کامپوننت از پورت های رنگی تشکیل شده است. کار پورت های کامپوزیت دریافت تصاویر استاندارد SD و سیگنال های صوتی استریو می‌باشد. با استفاده از این ورودی می‌توان هر دستگاهی را به تلویزیون متصل کرد. به خصوص دوربین های فیلمبرداری به طور حتم از پورت کامپوزیت پشتیبانی می‌کنند.

ورودی کامپوزیت

ورودی DVI

اگر پشت تلویزیون را به دقت بررسی کنید پورت DVI  را مشاهده خواهید کرد که به صورت فیش های پین دار است. از این پورت  برای اتصال به کامپیوتر استفاده می‌شود. کابل های DVI  انواع متنوعی دارند. به این دلیل که پورت پشت تلویزیون ها با هم متفاوت است. بنابراین زمان خرید کابل DVI برای تلویزیون لازم است دقت داشته باشید که تعداد پین های(دندانه ها) روی کابل با تعداد پین هایی که پشت تلویزیون جای گذاری شده است مساوی باشد. کیفیت تصویری که با استفاده از کابل HDMI  دریافت می‌شود از کیفیت تصاویر فرستاده شده از طریق DVI بالاتر است. با این حال هنوز از این ورودی برای اتصال به کامپیوتر استفاده می‌شود.

نکته: این پورت DVI توانایی انتقال صوت را ندارد.

ورودی VGA تلویزیون

ورودی VGA تلویزیون

از دیگر پورت هایی که در پشت تلویزیون برای اتصالات جای گذاری شده‌اند می‌توان به ورودی VGA اشاره کرد. از این پورت معمولا برای اتصال تلویزیون به کامپیوتر و حتی پروژکتور بهره گرفته می‌شود. لازم به ذکر است که برای هر کدام از ورودی‌ها جایگزین‌های جدیدتر و پیشرفته‌تر در تلویزیون‌های امروزی معرفی می‌شود اما این ورودی‌ها همچنان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

نکته: به کمک ورودی VGA فقط می‌توان تصویر را انتقال دهیم.

نتیجه‌گیری

پورت های متنوع ورودی و خروجی تلویزیون امکان اتصال راحت و سریع به سایر دستگاه را برای کاربران فراهم می‌کنند. البته نباید انتظار داشت تمام تلویزیون های موجود از همه این پورت ها پشتیبانی کنند. چون هرکدام از سازنده‌های تلویزیون به ضرورت نیاز خود از تعدادی از پورت ها استفاده کرده‌اند. بنابراین در هنگام خرید تلویزیون اگر پورت خاصی مدنظرتان هست حتما قبل از خرید با مشاور فروش کالا ویترین صحبت کنید تا اطلاعات کامل و دقیقی را درباره نوع پورت‌های موجود روی تلویزیون به شما ارائه دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

معرفی کنترل تلویزیون های مختلف + امکانات
خانم حسینی
خانم حسینیکارشناس فروش
خانم رحیمی
خانم رحیمیکارشناس فروش
آقای کریمیان
آقای کریمیانکارشناس فروش
خانم صداقت
خانم صداقتکارشناس فروش
تماس با ما