شما هم می‌خواهید برنامه‌های تلویزیون را ضبط کنید اما بلد نیستید چطور آن را انجام دهید؟ تلویزیون از لوازم مورد نیازی است که برای سرگرمی و دریافت اطلاعات از آن استفاده می‌شود. گاهی مواقع زمان پخش برنامه‌ای که مایل به دیدن آن بوده‌اید، با برنامه دیگری تداخل دارد. یا اینکه در آن زمان امکان دیدن برنامه را ندارید یا خارج از منزل هستید یا به هر دلیلی نمی‌توانید به دیدن برنامه بپردازید. در این صورت  لازم است از قابلیت ضبط برنامه در تلویزیون خود استفاده کنید. تا در زمان دیگری بتوانید  برنامه را دوباره ببینید. این قابلیت در همه تلویزیون ها موجود نیست. اگر این مورد برای شما حائز اهمیت است زمان خرید تلویزیون دقت داشته باشید که تلویزیونی که خریداری می‌کنید از این قابلیت پشتیبانی کند.

قابلیت ضبط برنامه در تلویزیون چگونه است؟

چطور بفهمیم تلویزیون ما قابلیت ضبط برنامه را دارد یا نه؟معرفی 5 روش برای ضبط برنامه بر روی تلویزیون‌

چطور بفهمیم تلویزیون ما قابلیت ضبط برنامه را دارد یا نه؟

اگر می خواهید بدانید که تلویزیون‌‌هایی که قابلیت ضبط دارند کدامند باید به این موارد دقت داشته باشید: اطلاعات سایت مرجع تلویزیون:

اگر اطلاعات کافی در مورد تلویزیون ها و قابلیت‌های آنها ندارید به سایت اصلی برندی که می خواهید خریداری کنید مراجعه کنید.  اطلاعات سایت اصلی به طور قطعی درست است و می‌توان به آن اعتماد کرد. در غیر این صورت لازم است به سایت های معتبر با سابقه کاری درخشان مراجعه کنید تا اطلاعات صحیح در اختیار شما قرار دهند.  کارشناسان خبره که اطلاعات کامل دارند مشخصات کامل تلویزیون را در اختیار شما قرار می‌دهند و شما را به طور صحیح راهنمایی کنند.

حافظه داخلی تلویزیون:

تلویزیون‌‌هایی که دارای حافظه داخلی هستند قابلیت ضبط برنامه بر روی حافظه خود تلویزیون را دارند. اما حافظه داخلی تلویزیون ها معمولا حجم زیادی ندارد به این خاطر لازم است از حافظه خارجی مانند USB یا هارد اکسترنال استفاده کرد. لازم به ذکر است برنامه هایی که روی حافظه داخلی تلویزیون ضبط می‌شوند قابل انتقال به فلش یا هارد را ندارند.

داشتن دکمه رکورد روی ریموت کنترل:

مورد دیگری که باید به آن دقت شود تا متوجه شوید تلویزیون قابلیت ضبط را پشتیبانی می‌کند ریموت کنترل آن است. تلویزیون‌‌هایی که قابلیت ضبط برنامه دارند بر روی ریموت کنترل آنها دکمه ضبط RECORD قرار دارد. از این دکمه تنها برای ضبط برنامه چه بر روی حافظه داخلی تلویزیون چه بر روی هارد یا فلش استفاده می‌شود. پس می‌توان گفت که تلویزیون‌‌هایی که ریموت کنترل آنها دکمه ضبط داشته باشد از قابلیت ضبط پشتیبانی می‌کنند.

آموزش روش های مختلف ضبط برنامه در تلویزیون های هوشمند امروزی

معرفی 5 روش برای ضبط برنامه بر روی تلویزیون‌

 1. ضبط برنامه روی فلش (USB) یا هارد اکسترنال
 2. ضبط برنامه فوری یا INSTANT RECORDING
 3. ضبط برنامه زمان بندی شده یا (SCHEDULING RECORDINGS)
 4. ضبط یک سری برنامه یا (RECORDING A SERIES)
 5. تماشا و ضبط به صورت همزمان یا (WATCH  – RECORD)
برنامه های ضبط شده به وسیله یک تلویزیون آموزش ضبط بر روی فلاش USB یا هارد اکسترنال:

برای ضبط برنامه در مرحله اول لازم است که هارد اکسترنال یا فلشی به همراه داشته باشد که حجم آن بالا باشد. هارد یا فلش را به پورت پشت تلویزیون وصل کنید و صبر کنید تا تلویزیون آن را شناسایی و اعلام کند. تلویزیون را بر روی برنامه‌ای که مایل به ضبط آن هستید بگذارید و با استفاده از فشار دادن دکمه رکورد روی ریموت کنترل، ضبط کردن برنامه را شروع کنید. اگر می خواهید ضبط برنامه متوقف شود از دکمه STOP استفاده کنید تا ضبط شدن متوقف شود.

قبل از انجام عملیات ضبط بر روی فلش حتما از فلش BACKUP بگیرید. چون امکان دارد فلش فرمت شود و محتوای روی آن از بین برود.
ضبط برنامه در تلویزیون به صورت فوری (INSTANT RECORDING)

در این روش با استفاده از قابلیت ضبط برنامه در تلویزیون به وسیله  ریموت کنترل و فشار دادن دکمه OK لیست مربوط به این قسمت باز می‌شود. دقت داشته باشید که عملکرد دکمه OK و لیستی که باز می‌شود در هر کشوری متفاوت است. در این لیست گزینه ضبط (RECORD)  را فشار داده تا ضبط برنامه شروع شود. زمانی که دستگاه در حال ضبط برنامه است دکمه RECORD به STOP RECORD تغییر می‌کند  و باز هم برای متوقف کردن ضبط لازم است از گزینه STOP RECORD استفاده شود.

یک تلویزیون هوشمند با قابلیت ضبط برنامه زمان بندی شده یا (SCHEDULING RECORDINGS)

با این قابلیت می‌توانید برنامه خاصی که در زمان پخش آن در منزل نیستید ضبط کنید. یعنی زمان برنامه را مشخص می‌کنید تا تلویزیون به صورت خودکار در زمان تعیین شده شروع به ضبط برنامه کند. تعیین زمان بری برنامه ضبط با استفاده از فشار دادن دکمه HOME روی ریموت کنترل انجام می‌شود، در این حالت لیستی به شما نمایش می‌دهد تا زمان مورد نظرا انتخاب کنید. در لیست مذکور گزینه TIME MACHINE را انتخاب کنید و برنامه و زمان مورد نظر برای ضبط را برای تلویزیون تعیین کنید. میزان زمانی که برای ضبط به تلویزیون می‌دهید باید بیشتر از 2 دقیقه باشد.

قابلیت ضبط برنامه در یک تلویزیون ال جی آموزش ضبط یک سری برنامه یا (RECORDING A SERIES)

اگر برنامه‌ای که می خواهید ضبط کنید اطلاعات آن در پنجره نمایش اطلاعات برنامه موجود باشد می‌توانید از روش ضبط به صورت سری برنامه یا RECORDING A SERIES استفاده کنید. برنامه مورد نظر باید بخشی از یک سری باشد در این صورت قابلیت ضبط سری را انتخاب کرده و ضبط برنامه مورد نظر به صورت خاص انجام می‌شود. برنامه هایی که از این روش برای ضبط آنها استفاده شده است در قسمت جداگانه ای ذخیره می‌شود. برای دسترسی به برنامه‌های ضبط شده این بخش به قسمت TIME MACHINE SERIES RECORDED بروید و برنامه‌های ضبط شده این بخش را مشاهده کنید. عملکردهای مختلف تلویزیون برای ضبط برنامه برای کشورهای مختلف متفاوت است.

ضبط و تماشای برنامه  به صورت همزمان یا (WATCH * RECORD)

بعضی اوقات پیش می‌آید که دو برنامه از دو کانال متفاوت و  در یک زمان پخش می‌شوند که مایل به دیدن هر دو برنامه هستید. در این صورت می‌توانید از قابلیت ضبط و تماشا WATCH * RECORD بهره ببرید. با این روش یکی از برنامه‌ها را در حالت ضبط قرار می دهید و مشغول دیدن برنامه دیگر می شوید.

به طور کلی با استفاده از این روش ها می‌توانید برنامه‌های مورد علاقه خود را از تلویزیون ضبط کنید و دیگر نگران از دست رفتن برنامه‌های مهم و مورد علاقه خود از تلویزیون نباشید. البته در حین ضبط برنامه‌ها مواردی حائز اهمیت هستند که یادآوری و آموزش این آنها خالی از لطف نیست:

 • فیلم هایی که از تلویزیون روی هارد یا فلش ضبط می‌شوند ممکن است به دلیل قانون کپی رایت، قابل پخش در کامپیوتر شخصی یا دیگر تلویزیون ها  نباشند.
 • اگر بخواهید بر روی فلش ضبط برنامه انجام دهید و چند فلش در تلویزیون نصب شده باشند تلویزیون به صورت خودکار آخرین دستگاه استفاده شده را برای عمل ضبط انتخاب می‌کند.
 • ظرفیت و حجم حافظه خارجی (هارد یا فلش) که به تلویزیون وصل می‌کنید تعیین کننده مدت زمان ضبط است.
 • در حین ضبط نباید تلویزیون خاموش شود. اگر بخواهید تلویزیون را خاموش کنید لازم است قبل از خاموش کردن عملیات ضبط را متوقف کنید. در غیر این صورت احتمال اینکه محتوای ضبط شده ذخیره نشود وجود دارد.
 • از درآوردن USB یا کابل HDMI  در حین انجام عملیات ضبط خودداری کنید.
 • اگر می خواهید به اطلاعات مربوط به برنامه در حال ضبط دسترسی داشته باشید دکمه OK را فشار دهید تا اطلاعات مربوطه نمایش داده شود.
 • در صورتی که به تلویزیون فلش یا هارد یا هر حافظه خارجی دیگری وصل نشده باشد و عملیات ضبط را اجرا کنید تلویزیون به صورت خودکار از حافظه داخلی خود برای ضبط برنامه استفاده می‌کند.
 • با توجه به کم بودن حافظه داخلی تلویزیون ها پیشنهاد می‌شود از فلش یا هارد اکسترنال با حجم بالا استفاده کنید.
 • زمانی که تلویزیون در حال عملیات ضبط است یک سری از برنامه و عملکردهای تلویزیون غیر فعال می‌شوند.
 • زمان تعیین شده برای ضبط فیلم در تلویزیون نباید کمتر از 2 دقیقه باشد.
 • فیلم هایی که بر روی حافظه داخلی تلویزیون ضبط می کنید قابل انتقال به فلش یا هارد نیستند.
 • عملکردهای مختلف تلویزیون برای ضبط برنامه برای کشورهای مختلف متفاوت است.
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

هر کدام از پورت های ورودی و خروجی تلویزیون چه کاربردی دارند؟
معرفی کنترل تلویزیون های مختلف + امکانات
خانم حسینی
خانم حسینیکارشناس فروش
خانم صداقت
خانم صداقتکارشناس فروش
آقای کریمیان
آقای کریمیانکارشناس فروش
خانم رحیمی
خانم رحیمیکارشناس فروش
تماس با ما