فناوری آمبی لایت یا امبیلایت یا Ambilight یک نوآوری در زمینه طراحی و پخش تصاویر در تلویزیون است. این فناوری منحصر به شرکت فیلیپس (PHILIPS) می‌باشد. تنها در تلویزیون‌های شرکت فیلیپس فناوری آمبی لایت پیاده شده است که همین امر باعث شده که تولیدهای شرکت فیلیپس در بین تلویزیون‌های برندهای دیگر جایگاه خاصی داشته باشند.

نکته: یکی از سریع‌ترین راه‌ها برای تشخیص و تفکیک تلویزیون‌های فیلیپس از دیگر برندها نور آمبی لایت پشت محصول است.
فناوری آمبی لایت Ambilight در تلویزیون فیلیپس

آمبی لایت (Ambilight) چیست؟4 کاربرد جذاب فناوری AMbilight در تلویزیون فیلیپسفناوری Ambilight چه زمانی بیشترین بازدهی را دارد؟این فناوری به چند طرف نور پخش می‌کند؟فناوری آمبی لوکس (AMBILUX)

آمبی لایت (Ambilight) چیست؟

کلمه Ambilight مخفف AMBIENT LIGHTING است که به معنی نور محیط است. این فناوری باعث می‌شود تا تلویزیون‌های فیلیپس از لحاظ نورپردازی بسیار پرقدرت و شکیل باشند. شرکت فیلیپس در ساختار تلویزیون‌های خود شیوه‌ی منحصر به فردی در پیش گرفته است بدین صورت که در پشت تلویزیون های فیلیپس افکت‌های رنگی قرار داده شده است که باعث بازتاب نور به پشت تلویزیون می‌شود. رنگ نورهای پخش شده در پشت تلویزیون با رنگ تصاویر پخش شده از صفحه نمایشگر همخوانی دارد. این قابلیت باعث می‌شود که صفحه پخش تصویر وسیع تر دیده شود. حتی در تلویزیون های سایز کوچک هم این انعکاس نور سبب می‌شود تا صفحه نمایشگر بزرگتر به چشم بیاید.

چراغ های تشکیل دهنده فناوری Ambilight در پشت یک تلویزیون فیلیپس

4 کاربرد جذاب فناوری AMbilight در تلویزیون فیلیپس

  1. در زمان‌هایی که تلویزیون خاموش است: حتی در مواقعی که تلویزیون خاموش است بدون نیاز به روشن کردن نمایشگر آن می‌توانید نور آمبی لایت پشت آن را روشن کنید تا جلوه زیبایی به سالن شما بدهد.
  2. هنگام تماشای مسابقات ورزشی: هیجان مسابقات ورزشی همیشه کاربران را  ثابت پای تلویزیون نگه می‌دارد. اما با روشن کردن نور آمبی لایت در زمان تماشای مسابقات ورزشی مثل فوتبال، لذت و هیجان تماشای مسابقات برای شما بیشتر می‌شود چون رنگ نور  آمبی لایت متناسب با تغییر رنگ تصاویر نمایشگر تغییر می‌کند.
  3. هنگام تماشای فیلم: برای تماشای فیلم ها درام و رمانتیک می‌توانید این قابلیت را فعال کنید و از تماشای فیلم لذت ببرید.
  4. موقع انجام بازی: هنگام انجام بازی‌های پلی استیشن و ایکس باکس برای جذابیت بخشیدن بیشتر به بازی‌ها می‌توانید این قابلیت را فعال کنید تا  هنگام عوض شدین سریع سکانس‌ها هیجان بیشتری را تجربه کنید.

در واقع چیزی که در فناوری Ambilight باعث پخش نور در پشت تلویزیون می‌شود لامپ‌های ال ای دی ریزی است که در پشت تلویزیون تعبیه شده است. در فناوری آمبی لایت پخش شدن رنگ‌ها در پشت تلویزیون هماهنگ با رنگ تصاویر جذابیت دو چندانی به ویدیوها و تصاویر پخش شده از صفحه نمایشگر می‌بخشد.

فناوری امبی لایت - Ambilight و تاثیر آن بر کیفیت تماشای فیلم ها و سریال ها

فناوری Ambilight چه زمانی بیشترین بازدهی را دارد؟

  1. در صورتی که تلویزیون روی دیوار نصب شده باشد و فاصله تلویزیون از دیوار کم باشد. در این حالت بازتاب نورها و کیفیت رنگ‌ها بسیار بالا است.
  2. مورد دوم در حالتی است که فضایی که تلویزیون در آن قرار گرفته است تاریک باشد. در این صورت رنگ‌ها بیشتر مشخص می‌شوند و جلوه بسیار زیبایی به تلویزیون و تصاویر می بخشند.

لازم به ذکر است که لامپ‌هایی که در این فناوری  در پشت تلویزیون تعبیه شده‌اند قادر نیستند کل دیوار را پوشش دهند و روشن کنند. اما می‌توانند بازتاب رنگ‌ها را هماهنگ با رنگ‌های روی صفحه نمایش به پشت تلویزیون انتقال دهند. این امر باعث لذت بردن هرچه بیشتر از دیدن فیلم و القای تصویر بزرگتر به نسبت اندازه صفحه نمایش تلویزیون به چشم بیننده می‌شود.

این فناوری به چند طرف نور پخش می‌کند؟

در تلویزیون‌های فیلیپس قرارگیری لامپ‌های پشت تلویزیون به مدل آن بستگی دارد. شرکت فیلیپس در تلویزیون‌های رده پایین تر این فناوری را به صورت دو طرفه عرضه کرده است. بدین معنی که نور لامپ‌های پشت تلویزیون در سمت چپ و راست تلویزیون تعبیه شده‌اند. مدل‌های میان رده تلویزیون فیلیپس دارای فناوری Ambilight سه طرفه هستند. از سمت راست، چپ و بالا انعکاس نور دارند. در مدل‌های بالای شرکت فیلیپس که سری 9 هستند فناوری آمبی لایت به صورت چهار طرفه است و جذابیت بی نظیری به تصاویر تلویزیون می‌بخشد. بنابراین به صورت کلی می‌توان اینگونه عنوان کرد:

  • نور آمبی لایت یک طرفه (مخصوص تلویزیون‌های اقتصادی و ارزان فیلیپس)
  • نور آمبی لایت دو طرفه (در اولین سری تلویزیون‌های میان رده فیلیپس استفاده شد)
  • نور آمبی لایت 3 طرفه (در تلویزیون‌های بالارده و میان رده استفاده می‌شود)
  • نور آمبی لایت 4 طرفه (در جدیدترین تلویزیون‌های لوکس و بالارده استفاده می‌شود)
چراغ نورپردازی تلویزیون فیلیپس

فناوری آمبی لوکس (AMBILUX)

با پیشرفت تکنولوژی و ارتقای امکانات تلویزیون ها، شرکت فیلیپس نیز به قابلیت آمبی لایت تغییرات و امکانات بیشتری اضافه کرد. شرکت فیلیپس از تکنولوژی جدید خود با عنوان آمبی لوکس نام برده است. تفاوت فناوری آمبی لوکس بدین شکل است که در پشت تلویزیون به جای لامپ های تعبیه شده در آمبی لایت، تعداد 9 پروژکتور کوچک جای گذاری کرده است. در فناوری آمبی لوکس این پروژکتورها به علاوه انتقال و پخش رنگ به پشت تلویزیون این قابلیت را دارند که تصاویر و اشکال پخش شده در تلویزیون را نیز بازسازی و تکرار کنند. شرکت فیلیپس مدعی است تصاویر بازسازی شده توسط پروژکتور پشت تلویزیون کاملا با کیفیت بر روی دیوار پخش می‌شوند. با این تکنولوژی قابلیت جالب توجهی وارد عرصه تصاویر و ویدیوها شده است. به گفته شرکت فیلیپس  زمانی که از تلویزیون‌‌هایی با این قابلیت استفاده کنید دیگر استفاده از تلویزیون‌‌هایی که فناوری Ambilight یا آمبی لوکس ندارند برای شما جذابیت نخواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

هر کدام از پورت های ورودی و خروجی تلویزیون چه کاربردی دارند؟
خانم حسینی
خانم حسینیکارشناس فروش
خانم رحیمی
خانم رحیمیکارشناس فروش
خانم صداقت
خانم صداقتکارشناس فروش
آقای کریمیان
آقای کریمیانکارشناس فروش
تماس با ما